Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Si Đinping: Kina izborila sveobuhvatnu pobedu u borbi protiv siromaštva; Siromaštvo nije socijalizam, u proteklih 18 godina više od 100 miliona ljudi u Kini se oslobodilo siromaštva

Komentari (12) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 četvrtak, 25 februar 2021 15:04
Oposum
Ja bih pre rekao da su se oslobodili slobode a ne siromaštva. Siromašan čovek ne znači obavezno biti finansijski slab, o ne, siromašan čovek je onaj čovek koji nema slobodu i osnovna ljudska prava. A brat Si im je uveo kamere na svakom ćošku, specijalne kamere, koje imenom i prezimenom registruju osobu (ako se takvo stvorenje porobljeno i može nazvati osobom), uveo im je rigorozne kontrole, čipovane knjižice u kojima upisuje koliko su podobni, daje im bodove za poslušnost, ograničava im kretanje, bukvalno se igra sa njima! I kako se to naziva ako ne siromaštvo! Siromaštvo života! Nemanje slobode. A pirinča uvek ima, niko gladan ostati neće, zna to brat Si naravno, ali niko slobodan biti neće. Komunistička partija Kine koja je osnivač savremenog globalizma koji polako polako vidimo i Zapad prihvata je najveći neprijatelj ljudske slobode.
Preporuke:
4
19
2 četvrtak, 25 februar 2021 16:38
Tonza
Oposum

Ja bih pre rekao da su se oslobodili slobode a ne siromaštva.


Dok je Kina bila nerazvijena drzava treceg sveta, u kojoj su zapadne kompanije zgrtale ogromne profite tako sto su tlacile i eksploatisale radnike, niko na tom "civilizovanom" zapadu nije postavljao pitanja... A sada skoro sve vesti o kini do nas uglavnom dolaze iz zapadnih medija... Da su Srbi koji zive i rade u Kini, a ima ih sigurno 10ak hiljada ako ne i vise napravili neki smoj alternativni medij, onda bi imali o cemu da pricamo... ovako svaka fukara na internetu moze da o Kini prica sta god hoce, i to bez ikakvih posledica... 99% takvih je Kinu videlo samo na televiziji...
Preporuke:
25
3
3 četvrtak, 25 februar 2021 17:04
Rade
@Oposum, samo teška neznalica može Kinu okarakterisati kao "pokretača globalizma".

Ako pod "globalizam" misliš na ekonomsku globalizaciju, onda si zalutao u mislima. Kina je jedna od poslednjih država koja se ekonomski otvorila prema svetu - i kinesko tržište je još uvek jedno od najzatvorenijih, na šta se svi na Zapadu - od Trampa preko Soroša pa do Merkelove - stalno žale.

A ako pod "globalizam" misliš na neoliberalnu ideologiju globalizma, onda se pitam da nisi zalutao u neki paralelni svet. Kineski ekonomski i politički model je toliko daleko od zapadnog neoliberalnog modela da gotovo da nemaju dodirnih tačaka. Kina vodi izrazito nacionalnu državnu i ekonomsku politiku.

Globalizam kao ideologija je angloamerički izum. Centar globalizma je do 1945. bila Britanija a od 1945. su to SAD. Neće biti slučajnost to da je dolar svetska rezervna valuta i da su sve banke i institucije u Njujorku kao što su do 1945. bile u Londonu, kada je britanska funta bila svetska rezervna valuta.
Preporuke:
12
5
4 četvrtak, 25 februar 2021 18:05
Eho
Kinezi nisu gladni ali postoji granica slobode u njihovim životima i nadzor nad životom. I životinje na farmama se dobro hrane ali su kontrolirane
Preporuke:
2
16
5 četvrtak, 25 februar 2021 18:07
Oposum
@ Tonza
@ Rade

Izvolite, slobodno se preselite sa porodicama u Kinu kad vam je tako dobra i tako primamljiva. Moje je da kažem svoje mišljenje o Kini, a nisam sam u tome, svaki razuman Srbin želi srpsku Srbiju, ne kinesku. Srbin nije navikao da bude broj, već čovek sa imenom i prezimenom. Komunistička partija Kine je totalitarna partija, i Srbi ne trebaju da teže ka tom sistemu. Neoliberalni kapitalizam na Zapadu takođe spada u totalitarne ideologije, suštinske razlike nema, što bi rekao naš dragi Đole Balašević princip je isti u pitanju su samo nijanse. Ja ne želim kineski model u Srbiji, ne želim ni na televiziji da gledam njihove modele, jednostavno ne zanimaju me, pokupovali su sve iole vredno u Srbiji bud zašto, pootvarali njihove prodavnice sa niskokvalitetnom robom koju svi kupuju i tako uništavaju domaće proizvođače, i ja želim Srbiju u Srbiji, ne Kinu, želim da Srbi grade srpske puteve, ne Kinezi, ne zanima me njihov komunistički model, retrogradan je, robovski.
Preporuke:
3
25
6 četvrtak, 25 februar 2021 19:06
super
za "gornjih 100 miliona"

šta je sa ostalih MILIJARDU I TRISTA MILIONA STANOVNIKA
Preporuke:
2
13
7 četvrtak, 25 februar 2021 19:34
Ivan Grozni
@Oposum
Vaš komentar je na sjajan način ukazao na ono gde se kod nas pravi ogromna greška. Mnogima je bitno samo da je neko u većoj ili manjoj meri protivnik Zapada, pa da počnu da ga podržavaju. U takvim stavovima nema nikakve logike ni konzistentnosti. U tom bućkurišu ima mesta i za Rusiju, Kinu, Venecuelu, Kubu, Iran, pokojnog Gadafija, Sadama, da ne nabrajam. Mi moramo svet posmatrati srpskim očima, a ne kroz naočare sa ruskim, kineskim ili nečijim drugim filterima. Što se tiče Kine, tačno je da su napravili ogromne uspehe. Po prvi put u istoriji njihove civilizacije imaju dovoljno hrane, što je za vreme Maoa bilo nezamislivo. Sada se voze vozovima koji idu 400 na sat. Tačno je i da se u Kini razvija srednja klasa. Ta srednja klasa putuje i ima priliku da vidi svet. Pre ili kasnije, ta srednja klasa će postaviti zahteve za više slobode, za ukidanje besmislenih ograničenja na Internetu (koja se inače lako zaobiću instaliranjem VPN-a), za pravo na advokata. Sve će to doći na red.
Preporuke:
4
22
8 četvrtak, 25 februar 2021 21:16
Oposum
@ Ivan Grozni

Naravno da je sadašnja Kina izuzetno napredovala u odnosu na nekadašnju. To niko ne spori, pa ni ja. Manje je gladnih ali ljudske slobode su im na niskim granama. To oni i ne kriju. Pa kod nas su našem bezumnom predsedniku prošle godine prilikom njihove "spasonosne" posete na njegov vapaj kada su došli, predlagali njihov model kontrole mase uvijen u oblande tobožnje borbe protiv kovida. Predlagali su mu totalnu kontrolu mase, otvaranje konc logora za obolele tipa Sajmište i druge, postavljanje hawkeye kamera na svakom čošku koje prepoznaju osobu imenom i prezimenom, itd. Sve su to metodi totalne kontrole mase. Danas predlažu u Kini pravljenje nekakvih tabela u kojima će se upisivati dnevni bodovi za poslušnost koje će svaka osoba morati da ima. I kakav je to model? Tiranija naravno! Da je samo blokada neta u Kini problem ni po jada i sami kažete putem VPN-a se to lako eliminiše međutim kineski problem je mnogo ozbiljniji a mi trebamo srpskim očima da gledamo, tačno.
Preporuke:
2
15
9 četvrtak, 25 februar 2021 22:44
Ivan Grozni
Oposum

Danas predlažu u Kini pravljenje nekakvih tabela u kojima će se upisivati dnevni bodovi za poslušnost koje će svaka osoba morati da ima. I kakav je to model?


To je sistem tzv. socijalnog rejtinga. Bukvalno se boduje lojalnost građana. S obzirom da u Kini nije dozvoljeno kritikovati rukovodstvo, svaka kritika biće protumačena kao nelojalno ponašanje i značiće manje bodova. Lošiji socijalni rejting otežaće zapošljavanje, dobijanje kredita, drugim rečima, otežaće život. Posmatrajmo to kao neki državni kreditni biro o lojalnosti. Takvo društvo nikome ne može biti uzor.
Preporuke:
2
8
10 petak, 26 februar 2021 09:32
Tonza
Oposum

@ Tonza

Izvolite, slobodno se preselite sa porodicama u Kinu kad vam je tako dobra i tako primamljiva.


Da sam jedno 15 - 20 godina mladji, bez razmisljanja bih to uradio... Ovako, tamo mogu da odem samo kao turista :) Ne smeta meni to sto su americki sajtovi kao youtube, facebook, tweeter... zabranjeni u Kini... I ja bih voleo da ih Srbija ZABRANI :)
Preporuke:
10
1
11 petak, 26 februar 2021 22:00
lako je kinezima
daš kinezu umesto jedne šake pirinča dnevno

dve šake pirinča dnevno

i više nije "siromašan"

Većina stanbenih objekata i životnih uslova u kini je gora neg opo našim karton naseljima Roma
Preporuke:
0
1
12 subota, 27 februar 2021 16:31
Rade
@Oposum, da mogu rado bih se preselio u Kinu. Dobra hrana, divna priroda, zanimljiva kultura, lepe žene... i manji životni troškovi nego na Zapadu. I ne bi mi nimalo nedostajali Fejsbuk, Gugl, BBC, CNN... Ako Bog da, da i Srbija jednoga dana, kada prestane biti NATO kolonija, zabrani sve te zapadne propagandne medije. U tom smislu, mogu samo da zavidim Kini što za razliku od Srbije može da vodi suverenu politiku.

Inače, fascinira me moralisanje pro-zapadnih Srba o Kini. Kina nas nije bombardovala, ne otima nam teritoriju, ne usvajamo njihova poglavlja i zakone u našoj Skupštini... Kina nema misionarski nagon da preuređuje druge zemlje po svojoj meri. Čak su i zapadna istraživanja potvrdila da kineske vlasti uživaju ogromnu podršku stanovništva, a i kako ne bi kada su napravili ekonomsko čudo kakvo svet nije video. A priča o "socijalnom kreditu" je naduvana i izmišljena priča koja se na Zapadu koristi u čisto propagandne svrhe. Prosečan Kinez uživa veće slobode od prosečnog Japanca.
Preporuke:
2
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner